Культурна спадщина України: Перезавантаження системи збереження
DOI:
https://doi.org/10.31500/1992-5514.14.2018.150893Ключові слова:
культурна спадщина, кризовий стан, державна стратегія, сучасна система збереження спадщини, стейхолдериАнотація
Проаналізовано вельми критичний сучасний стан системи охорони культурної спадщини в Україні, яка без принципових змін залишилася від радянської доби. Зафіксовано, що внаслідок деструктивних процесів Україна втрачає численні об’єкти культурної спадщини, особливо під час екстенсивної, стихійної забудови в історичних зонах. Обґрунтовано необхідність перезавантаження системи охорони культурної спадщини шляхом створення сучасної дієвої системи збереження національного надбання України у контексті загальносвітових тенденцій. Запропоновано основні засади розбудови нової системи з урахуванням взаємоузгоджених організаційних, процесуальних, законодавчих, фінансових, технологічних аспектів. Наголошується на важливості взаємодії державних, громадських та приватних структур, забезпечених законодавством, гнучкою податковою політикою, прийомами і способами організації діяльності зі збереження надбання на засадах економічного регулювання. Нова система має бути орієнтована на налагодження процесів взаємодії між всіма стейкхолдерами, які мають різні позиції, відмінні системи цінностей, суперечливі інтереси, задля досягнення балансу зацікавленостей за умов дотримання вимог законодавства України. Підкреслюється актуальність підготовки професійних кадрів та підвищення їхньої кваліфікації, просвіта широких кіл громадян, підвищення рівня обізнаності громадян стосовно значення культурного надбання у суспільному бутті. Підвищення туристичної привабливості культурної спадщини України шляхом включення об’єктів у національні та міжнародні туристичні маршрути суттєво посилить просвітницьку діяльність.
Посилання
Konsty`tuciya Ukrayiny`. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80
Zakon Ukrayiny` «Pro kul`turu» vid 14 grudnya 2010 roku # 2778-VI. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2778-17.
Zakon Ukrayiny` «Pro oxoronu kul`turnoyi spadshhy`ny`» vid 8 chervnya 2000 roku # 1805-III. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-14.
Informacijno-anality`chni materialy` do parlaments`ky`x sluxan` na temu: «Stan, problemy` ta perspekty`vy` oxorony` kul`turnoyi spadshhy`ny` v Ukrayini». Ky`yiv, kviten` 2018. URL: http://komp-kd.rada.gov.ua/uploads/documents/31998.pdf.
Koncepciya nacional`noyi polity`ky` shhodo kul`turnoyi spad- shhy`ny` v Ukrayini (Proekt) / Pid red. O. P. Olijny`k. Ky`yiv: Arxy`tektura y` presty`zh, Serednyak T. K., 2014. 134 s.
Ty`tova O. Deyaki aktual`ni py`tannya zberezhennya kul`tur- M. noyi spadshhy`ny` Ukrayiny` // Praci Centru pamyatkoznavstva, 2009. Vy`p. 16. S. 5–10.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Наталія Кондель-Пермінова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.